Biber Gazının Yan Etkileri

Sponsorlu Reklamlar

Özellikle gösterilerd halkı dağıtmak ve etkisiz hale getirmek adına sıkılan biber gazının yan etkilerini ve biber gazının en çok kimleri etkilediği merak edenler için gereken bilgileri paylaşıyoruz.
Göz yaşartıcı gaz ve biber gazları, söylendiği kadar masum değil. Bu gazların ağız içi ve burun mukozasından göze, vücudun diğer bölgelerinden deriye kadar, pek çok olumsuz etkisi bulunuyor…

Biber gazı, son günlerin tartışılan konusu öğrenci protestolarıyla bir kez daha gündeme geldi. Prof. Dr. Birsel Kavaklı, biber gazı gibi gazların deride yanıcı tarzda ağrıyla, göz ve burundan çok miktarda sıvı gelmesine neden olduğunu söylüyor ve “Buna biber gazının içeriğinde bulunan tahriş edici bir madde neden oluyor” diyor.

Biber gazının etkisi 2 saat

Göz yaşartıcı gaz ve biber gazının, parfüm kutusuna benzer küçük teneke kutulardan sıkılabildiğini ve içinde göz yaşartıcı gaz olan bu kutulara hiçbir zaman çıplak elle dokunulmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kavaklı’ya göre, bu gazın etkisi 5-30 dakika sürerken, biber gazının etki süresi 20 dakika ile 2 saat arasında değişiyor.

Biber gazı astımı tetikler

Biber gazının yüksek dozlarda sıkılması, bronşlarda tahrişe neden olabiliyor. Bu durum kendini uzamış öksürük, bronşlarda kasılmaya bağlı nefes darlığı ve akut akciğer ödemiyle gösteriyor. Özellikle astım hastası olanların biber gazına maruz kalmaları, hastayı solunum yetmezliğine sokabiliyor. Biber gazının uzun dönem etkileri hakkında ise henüz yeterli bilgi bulunmuyor

Biber gazının etkilerini azaltmak için bunları yapın

- Biber gazına maruz kaldıktan sonra üstünüzdeki kıyafetleri çıkartıp dayanabileceğiniz soğuklukta suyla duş alın.

- Kıyafetleri yıkarken güçlü deterjanlar kullanın. Bunun nedeni bu kimyasalların toksik etkili olmaları ve siz onları temizlemediğiniz sürece sizi ve etrafınızdakileri zehirlemeye devam etmeleridir.

- Temizlenene kadar vücudunuzun herhangi bir bölgesine, diğer insanlara ve mobilyalara dokunmayın.

- Etkilenen küçük bölgeler için mineral yağı denilen sıvı parafin veya sıvı vazelin kullanın. Sıvı vazelini küçük bir bez parçasına sürün ve bunu etkilenen bölgeye tatbik edip zaman geçirmeden alkol ile temizleyin. Bu arada vazelinin deride 30 saniyeden uzun süre kalmamasına dikkat edin. Daha uzun süre kalması kimyasalların etkisini artırabilir.

Biber gazı vücutta ne yapıyor?

- Gözlerde, burunda ve deride yanma, batma.

- Görmeyi bulanıklaştıracak kadar çok miktarda göz yaşarması.

- Burun akması.

- Vücut salgılarının artması.

- Öksürük ve nefes almada zorluk.

- Bilinç bulanıklığı, panik.

- Aşırı öfke ve kızgınlık hali.

Biber gazına karşı kimler risk altında?

- Astım, amfizem, pnömoni gibi solunum sistemi hastalıkları olanlar.

- Vücutlarının savunma sistemi daha zayıf olan çocuklar ve yaşlılar.

- Vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatan kronik hastalıkları bulunanlar.

- Gebe olan veya gebe olma olasılığı bulunanlar.

- Emziren kadınlar (zehirleri süt yoluyla bebeklerine geçirebilirler).

- Deri (şiddetli akne, sedef, egzama) ve göz hastalıkları olanlar.

- Kontakt lens takanlar.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.