Kadınlarda Bel Ağrısı

Sponsorlu Reklamlar

Kadınlarda çok sık görülen şikayetlerden biri olan bel ağrısı nedenleri ve çözüm yolları ile ilgili bilgileri sizlere uzmanlardan derledik ve Kadins.net olarak bilginize aktarıyor, sağlıklı günler diliyoruz.

Sırt ve bel ağrıları işgücü kaybına ve doktora başvurulara neden olan en önemli nedenlerden biridir. Yetişkin nüfusun yüzde sekseni hayatlarının bir döneminde sırt ve bel ağrısı yaşamaktadır. Bel ve sırt ağrıları hafif rahatsız ediciden, günlük hayatı tamamen durduracak bir skalada yer almaktadır.

Sırt ve bel bölgesi yaralanmalara çok açıktır. Stresten en çok etkilenen vücut bölümüdür. Bedenin ağırlığını dengeleyen sırt ve bel bölgesi eğri olduğunda büyük acılara neden olur. Sırt kemikleri karmaşıkbir yapıdadır. Eklem, kas ve lifler, disk ve sinirler vardır. Kronik bel ağrılarının en büyük nedeni hatalı ya da çok ağır kaldırma, ani hareketlerdir.

Sırt ve bel ağrıları kalça ve boyunu da etkiler. Ağrı yayılıcıdır. Omurganın duruşunu etkiler. Kabızlık, siyatik denilen sinir problemleri ile seyredebilir. Sırt ve bel ağrılarını arttıran en önemli faktörler hareketsizlik nedeni ile kasların zayıf düşmesi, düşme ya da kaza geçirme, hamilelik ve aşırı şişmanlık, kemik erimesi, omurga iltihabı ve tümörlerdir.

Sırt ağrısının tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Sürekliliği olmayan ağrılarda dinlenme, zorlanmama ve ağır kaldırmama yardımcı olabilir. Ancak ağrı kronikleşmişse bu hareketsizlik yarardan çok zarar getirir. Hafif aktivite, yürüyüş ve germek hareketleri iyileşmeyi daha da hızlandıracaktır.

Doktorunuz ağrının şiddeti ve hastanın durumuna göre fizyoterapi önerebilir. Fizyoterapist ısı, buz, elektrik ve kas gevşetme gibi değişik tekniklerle ağrıları gidermeye yardımcı olurlarken aynı zamanda belirli egzersizlerle sırt ve beli güçlendirmeyi hedeflerler. Fıtık nedeni ile oluşan ağrılarda en son nokta cerrahi operasyon geçirilmesidir.

Doktor önerisi olmadan ağrı kesici kullanmak kısa vadede etkili olmasına rağmen ileride sorunun büyümesine neden olacaktır. Bu nedenle tıbbi gözetim altına girilmesi en doğru yaklaşımdır.

Sırt ve bel ağrısı yaşayan bir hastada kabızlığın durumu daha da kötüleştirmesi nedeni ile kabız olmamaya dikkat etmesi, bol lifli beslenmesi gerekir. Balık ve keten tohumu ağrıları azaltıcı yağ asitleri içerir. Meyve ve sebzeler bolca tüketilirken zencefil ve yeşil çay başta olmak üzere bitki çaylarından yardım alınabilir.

Fast food ve işlenmiş gıdalar, doymuş yağlar, yüksek şeker ve kalorisi olan besinler kilo kontrolünü güçleştirerek bel ve sırt ağrıları için tehlike oluşturur. Alkol geçici olarak acıyı hafifletiyormuş gibi görünse de uzun vadede ağrıları kötüleştirirerek kas, sinir ve kemikleri kötü etkilemektedir.

Sigara içenler, sigaranın bel ve sırt ağrılarını giderdiğini söylerler. Ancak durum tam tersidir. Sigara mekanik strese karşı duyarlılığı arttırır ve spinal disklerin beslenememesine neden olur. Bel ve sırt dokularında oksijen seviyeleri azalarak iyileşme süreci uzar. Yani sigara bel ve sırt ağrılarına iyi gelmez.

Bel ve sırt ağrısını hafifletmek, oluşumunu önlemek için düzenli egzersiz yapılarak kasların esnekliği ve dayanıklılığı arttırılmalıdır. Güçlü sırt ve karın kasları travma gelişimi riskini azaltmakta ve esnekliği arttırmaktadır. Yüzme, pilates, yoga ve yürüyüş gibi hareketlerle esneklik arttırılmalı ve stres azaltılmalıdır. Sigaranın bel ve sırt ağrılarını arttırdığı kanıtlanmış bir gerçek olduğundan sigara içilmesi iyileştirme sürecini uzatacaktır. İş nedeni ile ağır kaldırmak ve bel-sırtı zorlayıcı hareketler yapmak zorunda iseniz bel ve sırtınızı destekleyen korseler giymeli ve doğru kaldırma tekniklerini öğrenmelisiniz. Ayak bakımı, masaj ve akapunkturun bel ve sırt ağrılarını önlemede önemli etkileri bulmaktadır.

Çok fazla ayakta kalmamaya dikkat edilmeli, otururken ayaklar yerden yüksek bir tabureye konulmalıdır. Oturmak için arkalıklı ve kolçaklı koltuklar tercih edilmelidir. Sırt ve bel ağrısı olanlar için orta-sert yataklar uygun bulunmaktadır. Sırt üstü yatılırken dizlerin altına bir yastık koymak sırttaki baskıyı hafifletecektir.

Uygun kaldırma tekniği sırtın düz tutulup dizlerin bükülerek yere çökülerek nesneleri kaldırmaktır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.